درباره ی دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

Main Menu

جستجو

امتیاز گوگل


FEED


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
جمع آوري و ذخيره سازي دی اکسید کربن: مقدمه | Print |
Climate Change - مبانی و مباحث علمی - Climate Science
Written by Behrooz Hassani M   
Monday, 14 February 2011 02:58

 

برای مقابله با تغییرات اقلیمی و پیامدهایش دو راه حل اساسی وجود دارد. نخست کاهش انتشار و پاکسازی گازهای گلخانه ای (Mitigation) و دوم تلاش برای سازگاری با شرایط جدید اقلیمی (Adaptation). به عنوان مثال در روش نخست توصیه می‌شود که از انرژی های جایگزین به جای سوخت‌های فسیلی استفاده شود تا میزان دی اکسید کربن تولیدی کاهش پیدا کند و در روش دوم به کشاورزان توصیه می شود تا زمان بندی فعالیت‌های کشاورزی خود را بر اساس تغییرات فصلی تغییر دهند تا از بروز خسارت به محصولشان جلوگیری شود.

در میان فعالیت‌های مختلفی که برای کاهش انتشار و پاکسازی توصیه می‌شود، یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها جمع‌آوری و  ذخیره‌سازی کربن (Carbon capture and storage)  است که موافقان و مخالفان خودش را دارد. موافقان بر این باورند که این فعالیت می تواند بخش عمده ای از انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سوخت های فسیلی را (تا 90%) کاهش دهد. مخالفان می گویند که بر اساس نتایج تحقیقات جمع آوری و نگهداری دی اكسیدكربن زیر دریا و زیرزمین كه از آن به عنوان روشی برای جلوگیری از گرم شدن زمین نام برده می شود راه حل مناسبی نیست و خطرهای زیادی به ویژه از نظر نشت این گاز دارد.

در طی این فرآیند که غالبا پروژه های آن در کنار مراکز تولید کننده ی انبوه دی اکسید کربن احداث می شود کربن در فرآیندی مانند تصویر زیر CO2 نخست جمع آوری و سپس به روش های گوناگون ذخیره سازی می گردد. آفتاب در این بار بیشتر توضیح می دهد:

تصرف دی اكسیدكربن در واقع از دو فناوری جذب و ذخیره این گاز تشكیل می شود. در مرحله جذب دی اكسیدكربن، این ماده ساخت بشر به صورت گاز منتشر، جمع آوری شده و به روش های شیمیایی دی اكسیدكربن جداشده و برای استفاده مجدد آماده می شود و درمرحله ذخیره سازی، گاز جمع آوری شده داخل تركیبات زمین شناختی مانند ماسه سنگ یا لایه های آبدار آهكی و نمكی و حوضه های قدیمی نفت وگاز تزریق می شود و تا چندین قرن یا بیش از آن باقی می ماند. تصرف دی اكسیدكربن فناوری است كه جذب و ذخیره كربن را به وسیله تزریق جریان دی اكسیدكربن ساخت بشر به لایه های زیرزمینی تركیب می كند. در این همکاری جهانی مصادره کربن، تاکنون ده طرح در سطح جهانی به تأیید رسیده است. از این طرح ها می توان به دو طرح نظارت بر دی اکسید کربن ویبرن که از همکاری بین ایالات متحده، کانادا، کمسیون اروپا و |ژاپن به وجود آمده است و طرح آزمایشی مصادره فرایوبراین محصول مشترک ایالات متحده و استرالیا نام برد. 

 

 

جمع‌آوری و  ذخیره‌سازی کربن (Carbon capture and storage)

 

در این هفته دو نویسنده ی مهمان در این باره اطلاعات تخصصی تری را با تمرکز بر پروژه ها و فعالیت های در دست انجام در ایران ارائه خواهند نمود.

 

جمع آوري و ذخيره سازي دی اکسید کربن
 

Comments  

 
#1 masoud 2011-05-29 23:02
ait university
Quote
 
 
#2 مونا حسن نژاد مقدم 2011-12-07 18:14
باسلام واحترام
من دانشجوی رشته اقتصاد انرژی هستم .درمورداین موضوع تحقیق میکنم میخواستم اگر امکان داردمتن کامل مقاله تان راداشته باشم.باتشکر
Quote
 
 
#3 بهروز 2011-12-07 23:30
سلام

روی ایمیلی که برام گذاشتید بهتون پاسخ میدم.
Quote
 

Add comment